Ron Paul LOVE revolucija, jedinstven politički fenomen koji je 2007 godine podsjetio ogroman broj Amerikanaca na zaboravljene korjene prosperiteta njihove zemlje i inspirisao ih na oživljenje baklje individualne slobode, privukao je tada neobičnu pažnju i zapalio iskru slobode u srcima ljudi širom svijeta. Možda više nego igdje drugdje u svijetu, libertarijanske ideje su tada našle plodno tlo upravo u našim - ratovima napaćenim i ekonomski zaostalim - zemljama, u umovima tek nekolicine među masom razočaranih građana, koji su u svojim traganjima za izlazom iz vječite zone sumraka instantno prepoznali ljudske vrijednosti i politička rješenja koja kod nas u potpunosti nedostaju. Psihički efekt iznenadne spoznaje ideja slobode na svakog čovjeka koji je životno doktriniran kolektivizmom je često ravan religijskom iskustvu, i kao takav zavrjeđuje zasebno pisanje. No, ti prvi svježi domaći svjetionici ideja slobode, skupa sa još i ranije prebjeglim akademskim liberalnim i opljačkanim preduzetničkim hereticima polako su se virtuelno okupljali i umnožavali. Krenule su rasprave, razmjenjivani su edukativni materijali, izrastali su blogovi, pokretane su grupe na društvenim medijima, započinjani su projekti i organizacije, te se eventualno izraslo u mini intelektualno bogatstvo koje danas imamo.
Sa obzirom na našu duboku kolektivističku tradiciju i činjenicu da naša društva nemaju nikakvog sluha za slobodu kao političku vrijednost, naš region je možda najuspješniji vanjski sporedni efekt Ron Paul revolucije. To što u zemljama regiona još uvijek nemamo libertarijanski orjentiranih političkih stranaka može biti razočarajuće samo za one koji su slabo upućeni u gotovo identične tiranijske životne uslove u kojima žive građani ovih začaranih prostora.
Činjenica da su se ovom popularizacijom libertarijanizma klasično liberalne ideje polako probile u režimskim mainstream medijima, te da ideje slobode sve više iritiraju domaće političare i nagone ih na banalne ispade kao i na predlaganje slobodarskih rješenja u svojim politikama, su značajne promjene koje nisu došle same od sebe.
Rezultat je to sveukupnog rada, kako pojedinačnih promotera slobode (počevsi od blogera, političkih komentatora, ekonomskih savjetnika, pa sve do Facebook i YouTube komentatora i edukacijskih ratnika), tako i udruženih skupina libertarijanaca koji djeluju kroz neprofitne organizacije, nezavisne medije, i slično. Danas, ovih 10 godina kasnije, u zemljama bivše Jugoslavije imamo nekoliko libertarijanskih grupa aktivnih na društvenim medijima, na desetine libertarijanskih blogova, nekoliko pro individualističkih i pro tržišnih aktivističkih nevladinih organizacija i instituta, te nekoliko nezavisnih informativno edukativnih online medija.
Sveukupno, to je jedna rastuća masa koja svojim spontanim i organizovanim aktivnostima baziranim na volonterskim i tržišnim principima daje neprocjenljiv doprinos u intelektualnom oslobađanju uma pojedinca u potrazi za slobodom i prosperitetom. To je blistav primjer djelotvornosti filozofije slobode na razvijanje zdrave komunikacije, razumijevanja, suživota, očuvanja mira, prijateljstva, biznisa, i drugih dobrovoljnih zajedničkih interesa među ljudima.
Sa ovakvim danas postojećim libertarijanskim intelektualnim resursima, sve lakšom i funkcionalnijom elektronskom povezanošću, i krajnje nepodnošljivim rastućim nepovjerenjem građana u sposobnost države, libertarijanci zasigurno neće ostati marginalizovani i nezapamćeni kao što je to bila sudbina sa svim ranijim rijetkim liberalnim naporima i intelektualcima, a koji danas imaju čvrst oslonac. Sljedećih 10 godina mogu biti samo još blistavije za libertarijanizam, i kod nas i u svijetu.
Potrebno je naglasiti da
zasluga za proboj libertarijanizma kod nas u regionu pripada svima
onima koji su na bilo koji način doprinijeli, bilo da se radi o
kreatorima originalnih intelektualnih djela ili onima koji su samo
dijelili radove drugih ili argumentirali ideje na društvenim
medijima, bilo da se radi o ljudima koji su dali doprinos od početka
pa eventualno kasnije prestali, ili onima onima koji su pristigli
kada su drugi stali, ili onima koji su i danas aktivni jos od samog
početka. Svaki napor, svaka podijeljena informacija, svaka
razmotrena ideja, svaka kritika, svaki novi kontakt, svaki novi
pristigao libertarijanac, svaki doprinos je bitan.
Poštovani libertarijanci,
sretna i učinkovita 2018. godina!